Luty 2010
Najważniejsze problemy PostÄ™p choroby: • coraz krótszy czas pracy z komputerem, • sÅ‚absze mięśnie karku. • caÅ‚kowity zanik mięśni poÅ›ladków, • zanik mowy, • niewÅ‚ad rÄ…k i palców.
CiÄ…gÅ‚y ból MÄ™czy mnie ciÄ…gÅ‚y, tÄ™py ból mięśni poÅ›ladków, nóg, spastyka rÄ…k. Przykurcz palców rÄ…k-bywa taki, że dwoma rÄ™kami nie daje siÄ™ uprowadzić myszy. Co kilkanaÅ›cie minut wymagam pochylenia do przodu na wózku do poziomu -wtedy odpoczywajÄ… mięśnie poÅ›ladków i przestaje szarpać bardzo bolesny kurcz. Brak pochylenia do przodu powoduje ból kurczowy, olbrzymiÄ… spastykÄ™ i katar alergiczny-wtedy trzeba siÄ™ poÅ‚ożyć-najlepiej na łóżku, czasem wystarczy na wózku. Czasem ból jest nie do zniesienia, uniemożliwia siedzenie na wózku a tym samym pracÄ™ przy komputerze, wymagam co kilkanaÅ›cie minut zmiany pozycji. PróbujÄ™ ustalić powód zwiÄ™kszonego bólu ale badaÅ„ sam nie mogÄ™ przeprowadzić. Próby stosowana Å›rodków przeciwbólowych ordynowanych przez lekarza rodzinnego speÅ‚zÅ‚y na niczym-mój organizm byÅ‚ na nie uczulony. WyciÄ™cie otworów na guzy kulszowe (poÅ›ladki sÄ… bez mięśni) w poduszce żelowej, przeciwodleżynowej na wózku też niewiele daÅ‚o. Wydaje mi siÄ™, że za zwiÄ™kszony ból odpowiada nieodpowiednia dieta, niepeÅ‚na defekacja. Najlepiej siÄ™ czujÄ™ gdy jestem po skutecznym wypróżnieniu po dniu postu w jedzeniu. Dieta Unikam pokarmów smażonych, wÄ™dzonych, tÅ‚ustych, używek i ostro przyprawionych. Krztuszenie Gdy już do tego dojdzie–jednoczesny ucisk pięściÄ… przepony z próbÄ… odkrztuszania może pomóc lub poÅ‚ożenie na boku na łóżku. PrzywoÅ‚anie pomocy i komunikacja Przy komputerze-przez wÅ‚Ä…czenie umówionej melodii lub gÅ‚oÅ›no mówionego pr… Na łóżku-gÅ‚oÅ›ne Pr… lub urzÄ…dzeniem do przywoÅ‚ania pomocy. Komunikuje siÄ™ szeptem. Opieka Medyczna wizyta lekarza rodzinnego-przepisanie leku, zlecenie pobrania krwi do badania; zakup strzykawek 50 cm3, 10 cm3; wymiana cewnika Foley’a 2 x m-c; pÅ‚ukanie pÄ™cherza solÄ… fizjologicznÄ… – 2 x tydzieÅ„. Domowa Zakup: na wniosek lekarza domowego i NFZ: cewniki, worki, pampersy; na receptÄ™-sól fizjologiczna w ampuÅ‚kach 10 ml (na tydzieÅ„ potrzeba 100 ml); żel LIGNOCAINA; bez recepty-krem ogólnego używania, SUDOCREM, gaziki, woda destylowana, utleniona, Higiena Codziennie: Zmiana worka na mocz, golenie, mycie, ubieranie spodni i kapci, przekÅ‚adanie na wózek, zdejmowanie piżamy, ubieranie podkoszulka, koszuli i swetra, smarowanie pÅ‚ynem pogoleniu, picie, Zaprowadzenie do komputera i jego uruchomienie. nasÅ‚uchiwanie wzywania pomocy. Jedzenie Tylko karmienie przez opiekuna najlepiej na wózku w pozycji siedzÄ…cej, lekko nachylonej do przodu, gÅ‚owa skierowana na dół. Można jeść wolno leżąc na boku. Picie Picie tylko przez sÅ‚omkÄ™-pozycja jw.-tylko pogÅ‚Ä™biona-ale na wózku! Picie w pozycji leżącej grozi zakrztuszeniem.
Zakrztuszenie Najczęściej dochodzi w czasie picia, jedzenia lub leżenia na plecach. Mikcja Cewniki Foley’a wymieniam co 2 tygodnie, umiejscowione w przetoce nadÅ‚onowej. PÅ‚ukanie pÄ™cherza solÄ… fizjologicznÄ… 2 x na tydzieÅ„. Worek firmy Coloplast mocowany do podudzia gdy siedzÄ™ na wózku. Na noc leży na podÅ‚odze-ma dÅ‚ugi wężyk.’ Wypróżnianie Tylko lewatywa z 2 l wody (wykorzystujÄ™ wlewnik), masaż brzucha i per rectum. Potrzebne: cerata, wlewnik, pampersy, papier toaletowy, rÄ™czniki stare i dobre, myjka, woda ze Å›rodkami do mycia, rÄ™kawiczki lateksowe. Noc: kilkukrotna zmiana pozycji leżenia, od 0,5 godziny do 2 godzin. Rehabilitacja Robiona przez rehabilitanta po poÅ‚udniu KR(co drugi dzieÅ„-do 1 godz. PP też jest na rehabilitacji po zabiegach w grudniu: usuniÄ™ciu woreczka żółciowego i naprawy stawu biodrowego). Na łóżku:
ćwiczenia bierne NN; ćwiczenia bierne RR; Praca na komputerze-codzienna ćwiczenie RR przed pisaniem na klawiaturze komputera- obsługuję desktop programem Dragger32, systemową klawiaturą ekranową.. Gdy spastyka jest za silna, wtedy posługuję laptopem z kamerą Head Extreme Mouse, programem Dragger32 i systemową klawiaturą ekranową. Potrzebny jest komputer dla leżącego.
Wózkowanie • 2 x dziennie-przed 11 i 20, • codziennie prostowanie palców rÄ…k przez podkÅ‚adanie rÄ…k pod poÅ›ladki w leżeniu na plecach na łóżku. Czwartkowa robiona przez kolegów • ćwiczenia bierne RR na wózku.
|